Atopia (gr. atopos = dziwny, odmienny) oznacza skłonność układu immunologicznego do reakcji obronnych na pospolicie występujące w środowisku substancje (alergeny). Jest zbiorczym określeniem reakcji atopowych (alergicznych), które najczęściej dotyczą jednego układu, narządu (np. skóra, nos), ale mogą również doprowadzić do zaburzenia czynności całego organizmu – groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Atopia jest predyspozycją dziedziczną.
W medycynie, pojęciem atopia określa się grupę chorób o mechanizmie natychmiastowym (typu I) związanym z wytwarzaniem przeciwciał klasy IgE pod wpływem kontaktu z alergenem (związkiem uczulającym), który powszechnie występuje w środowisku.
Atopia obejmuje następujące choroby alergiczne:
- nosa – alergiczny sezonowy i całoroczny nieżyt nosa
- oskrzeli – astma oskrzelowa
- skóry – atopowe zapalenie skóry
- oczu – alergiczne zapalenie spojówek
Genetyczne obciążenie atopią nie musi powodować wystąpienia objawów (alergii), z drugiej strony objawy te zawsze mogą wystąpić - nagle, w dowolnym okresie życia.
Zobacz też
Linki zewnętrzne
- Alergia atopowa - epidemia XX wieku? - Profesor dr hab. med. Marek L. Kowalski, Kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej w Łodzi
- Atopia i alergie, Medycyna Praktyczna: Lekarze pacjentom