Podstawowe wiadomości o AZS

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja )

Źródło tej strony | Kategorie: podstawowe wiadomości

Diagram pokazujący zależności pomiędzy objawami AZS

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest jednym z najczęściej rozpoznawanych schorzeń alergicznych skóry rozpoznawanych głównie we wczesnym dzieciństwie. Jest to choroba o nawrotowym przebiegu, z powstawaniem wykwitów o ściśle określonej lokalizacji. Charakterystyczny jest intensywny świąd i lichenizacja zmian na skórze.

Zobacz osobny artykuł: Atopowe zapalenie skóry

Przyczyny AZS

Atopowe zapalenie skóry nie jest wywoływane jednym prostym czynnikiem. Skłonność do AZS jest dziedziczna, ale dużą rolę odgrywa środowisko: to gdzie mieszkamy, co jemy, w co się ubieramy, gdzie pracujemy.

Dawniej uważano, że pierwotną przyczynę tej choroby odgrywa defekt układu odpornościowego, związanego z przewlekłym stanem zapalnym i wtórnym uszkodzeniem bariery naskórka. Obecnie główną rolę przypisuje się zaburzeniom bariery naskórkowej, która powoduje zwiększone wnikanie alergenów oraz związków drażniącym w głąb skóry doprowadzając następnie do rozwoju stanu zapalnego skóry.

Zobacz osobny artykuł: Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Leczenie

Sterydy

Sterydy, a konkretnie kortykosterydy, to substancje działające silnie przeciwzapalnie i są stosowane przez lekarzy zdecydowanie najczęściej. Niestety mają silne, nieprzyjemne, a nawet groźne skutki uboczne. Nie wolno stosować ich na twarz. Stosowanie ich przez długi okres czasu grozi posterydowym zapaleniem skóry. Z drugiej strony, w przypadku poważniejszych zmian skórnych są jedynym sposobem na szybkie ugaszenie zapalenia skóry.

Protopic i Elidel

Protopic i Elidellekami immunosupresyjnymi i działają na zupełnie innej zasadzie niż sterydy. Są znane mniej więcej od początku lat 90-tych. Można stosować je przez długi okres czasu. Są niestety bardzo drogie. Istnieje też kontrowersja dotycząca rakotwórczości leków immunosupresyjnych, ale można przypuszczać, że jest nakręcana przez producentów leków sterydowych.

Zobacz osobny artykuł: Leczenie atopowego zapalenia skóry

Jeżeli masz łagodne, miejscowe objawy

Łagodne objawy to zaczerwienione, łuszczące się i swędzące miejsca gdzieś na ciele. Są trochę irytujące, ale to wszystko. Pielęgnuj swoją skórę. Miejsce objęte zmianami smaruj lekiem przepisanym przez lekarza.

Jeżeli masz poważne, rozległe objawy

Poważne objawy to intensywny świąd dużych obszarów skóry, infekcje, wysięk, puchnięcie, bezsenność. Jeżeli jesteś w takim stanie, najprawdopodobniej nie wyjdziesz z niego w domu, o własnych siłach. Taki stan wymaga intensywnej, dwutygodniowej terapii w szpitalu. Praktyka pokazuje, że wyjście z ciężkiego stanu nie jest możliwe w łagodny sposób. W pierwszej kolejności, stan zapalny, który objął duże obszary skóry, musi zostać ugaszony. Po dojściu do lepszego stanu, kiedy możesz już normalnie spać, staraj się poprzez pielęgnację i leki utrzymać poprawiony stan. W ciężkich przypadkach podaje się doustne leki immunosupresyjne, które zapobiegają nawrotowi choroby.

Różnice pomiędzy AZS u dzieci i u dorosłych

U dzieci zmiany skórne często związane są z alergią pokarmową. Regulowanie diety dziecka i uważne wprowadzanie nowych pokarmów może zdziałać cuda. W przypadku dorosłych związek ten jest coraz luźniejszy i dieta nie skutkuje. O ile to jest możliwe, można zalecić zmianę otoczenia, na przykład wyjazd z miasta na wieś na dłuższy czas.

Czym jest atopia?

Atopia jest skłonnością do zapadania na choroby o podłożu alergicznym. Uczulenie dotyczy najczęściej substancji wziewnych tj np. kurzu domowego, pleśni, a także na spożywanych pokarmów.

Do kręgu chorób o podłożu atopowym zalicza się alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, astmę oskrzelową, a także atopowe zapalenie skóry.

Atopię stwierdza się u 10-15% dzieci i 1-3% dorosłych. U ok 30% chorych występuje rodzinnie.

Jeśli oboje rodzice mają objawy atopii to ryzyko wystąpienia objawów u dziecka jest znacznie większe – ok 60% niż gdy choruje tylko jedno z nich wtedy wynosi ok 10-15%1.

Zobacz osobny artykuł: Atopia

Zobacz też


  1. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową prof. Dr hab. Stefania Jabłońska, prof. dr hab. Sławomir Majewski ↩︎

Autor: Opublikowane w serwisie Atopowe.pl ; Licencja GNU Wolnej Dokumentacji, wersja 1.2, Listopad 2002