Ektoina

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja )

Źródło tej strony | Kategorie: substancje chemiczne wykłady

Ektoina jest naturalną cząsteczką o działaniu ochronnym i nawilżającym otrzymywaną z ekstremofilów - mikroorganizmów żyjących w skrajnie niesprzyjających warunkach środowiska.
 Mikroorganizmy żyjące np. w gejzerach, słonych jeziorach, pustyniach wytwarzają ektoinę – substancję, która chroni je przed oddziaływaniem szkodliwych czynników, takich jak wysoka temperatura, suchość lub promieniowanie UV. 



W zależności od miejsca, w których ekstremolity żyją, przybierają inną nazwę:

  • Termofile (gorące gejzery I wulkany)
  • Halofile (słone jeziora)
  • Psychrofile (pod taflą arktycznego lodu)

Ektoina działa ochronnie i stabilizująco także na komórki człowieka. Dlatego stosowana jest w łagodzeniu objawów alergii błon śluzowych nosa i oczu takich jak: kichanie, blokada nosa, wodnisty katar, łzawienie czy zaczerwienienie powiek. 
Ektoina wykorzystywana jest również w dermatologii, gdzie znajduje zastosowanie głównie w leczeniu i łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry. Badania, w których stosowano ektoinę potwierdziły, że cząsteczka dzięki wyjątkowym właściwościom wiązania wody nawilża skórę, zmniejsza świąd i szorstkość skóry.

Ektoina jest cząsteczką naturalną, pozyskiwaną na drodze fermentacji

Ektoina jako substancja wykorzystywana do leczenia chorób alergicznych znalazła uznanie w środowisku wybitnych specjalistów w dziedzinie alergologii i dermatologii.

Wykład prof. Romana Nowickiego podczas XVIII Sympozjum Naukowo - Szkoleniowego “Postępy w Alergologii i Pneumunologii” na temat zastosowania ektoiny w leczeniu AZS:

Linki zewnętrzne

Strona poświęcona właściwościom Ektoiny

Autor: Opublikowane w serwisie Atopowe.pl ; Licencja GNU Wolnej Dokumentacji, wersja 1.2, Listopad 2002