Nawilżanie

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja )

Źródło tej strony | Kategorie: pielęgnacja

Uroda z wody

Woda jest źródłem życia. Stanowi ponad 70% wagi ludzkiego ciała. Jedyną barierą hamującą jej utratę z organizmu jest skóra. Prawidłowo nawilżony naskórek jest miękki i gładki. Aby być jak najbliżej ideału, potrzebuje odpowiedniej ilości wody i lipidów, które stanowią spoiwo komórkowe i są barierą powstrzymującą ucieczkę wody.

Znana powszechnie historyjka o więdnącym i marszczącym się jabłku bez wątpienia wpływa na wyobraźnię, a przy okazji obrazowo tłumaczy, dlaczego skórę należy nawilżać regularnie, nie zaś tylko wtedy, gdy jest ściągnięta i przesuszona. Skóra pozbawiona wilgoci jest matowa, szorstka, szarawa, a z czasem traci elastyczność i… szybciej pokrywa się siateczką zmarszczek.

Nawilżamy od zewnątrz

Wpływ wody na skórę nie jest jednak wcale jednoznacznie pozytywny. Gdyby skóra mogła czerpać wodę z zewnątrz, poziom jej nawilżenia wzrastałby po każdym umyciu. Jednak skóra przy dłuższym kontakcie z wodą ulega wysuszeniu i traci naturalną barierę lipidową. Działanie kremu nawilżającego polega na dostarczeniu skórze substancji, które wiążą wodę w naskórku i zapobiegają jej nadmiernemu odparowywaniu z tkanek poprzez uszczelnianie warstwy rogowej skóry. Owszem, kremy najnowszej generacji transportują wodę w głąb naskórka, jednak znajdująca się tam woda pochodzi w większości ze skóry właściwej, gdzie trafia za pośrednictwem naczyń krwionośnych.

Nowoczesną substancją stosowaną w kremach, balsamach lub żelach, niezbędną dla prawidłowego nawilżenia skóry jest mocznik. Występuje on naturalnie w skórze, a jego deficyt powoduje odwodnienie z objawami silnego przesuszenia i rogowacenia. Dodatkową zaletą mocznika jest brak właściwości drażniących i alergizujących, co zapewnia pełne bezpieczeństwo jego stosowania.

Nawilżamy od wewnątrz

Do zachowania odpowiedniego poziomu nawilżania potrzebne jest więc nie tylko działanie od zewnątrz - uszczelnienie warstwy rogowej naskórka i dostarczenie mu wody z pomocą kosmetyków, ale także nawodnienie całego organizmu. Warto wypijać co najmniej 2 litry płynów w ciągu dnia, najlepiej w postaci wody mineralnej i soków owocowych. Bez tego efekty działania kremów nawilżających będą połowiczne.

Warto wiedzieć

  • Skóra najczęściej wysusza się w ekstremalnych warunkach klimatycznych - na mrozie, wietrze, słońcu, podczas wizyty w solarium.
  • Zaburzenia równowagi lipidowej powodują, że warstwa ochronna przestaje być szczelna i skóra zbyt szybko traci wodę.
  • Zbyt sucha skóra powoduje znaczny dyskomfort, łuszczy się, piecze, ponadto pojawiają się na niej zmarszczki powierzchniowe.
  • Sama woda to dla przesuszonej skóry zbyt mało. By odzyskała równowagę hydrolipidową należy dostarczyć jej substancji wiążących i zatrzymujących wodę w naskórku np. mocznik.

Zobacz też

Autor: Opublikowane w serwisie Atopowe.pl ; Licencja GNU Wolnej Dokumentacji, wersja 1.2, Listopad 2002