Reakcja alergiczna

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja )

Źródło tej strony | Kategorie: alergia przyczyny atopowego zapalenia skóry

Reakcja alergiczna - jest to złożona reakcja układu immunologicznego na kontakt z alergenem i polega na wytwarzaniu przeciwciał, czyli specyficznych substancji białkowych (immunoglobulin – głównie klasy IgE) oraz pobudzaniu swoistych komórek (limfocytów T). Przeciwciała wiążą się z komórkami tucznymi (występującymi m. in. w skórze i błonach śluzowych) – przy powtórnym kontakcie z alergenem następuje reakcja zapalna, w wyniku której wyzwalają się substancje (histamina, leukotrieny, cytokiny i inne) odpowiedzialne za wystąpienie takich objawów jak np. nieżyt nosa, świąd skóry, skurcz oskrzeli (duszność), obrzęk, kichanie, kaszel, biegunka i inne.

Reakcja alergiczna może być natychmiastowa lub opóźniona. Może obejmować jeden narząd (np. błony śluzowe nosa) lub układ (np. oddechowy, w przypadku astmy). Różne też może być nasilenie reakcji alergicznej.

Dla życia ludzkiego niebezpieczna jest silna reakcja prowadząca do wstrząsu anafilaktycznego – np. silny skurcz oskrzeli, zwężenie dróg oddechowych, powoduje nagły spadek ciśnienia (silne puchnięcie – nagłe odsączenie osocza z krwi), utratę przytomności, zatrzymanie oddechu – w takich wypadkach potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

Osoby silnie uczulone (np.: na jad pszczół) powinny zawsze być w posiadaniu minimalnego zestawu do reanimacji.

Zobacz też

Autor: Opublikowane w serwisie Atopowe.pl ; Licencja GNU Wolnej Dokumentacji, wersja 1.2, Listopad 2002