Natłuszczanie

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja )

Źródło tej strony | Kategorie: pielęgnacja

Skóra atopowa wymaga stałego natłuszczania oraz nawilżania - z dwóch powodów:

  1. uszkodzony jest płaszcz lipidowy skóry oraz zaburzony proces produkcji ceramidów i lipidów (tzw. defekt ektodermalny) - to jedna z głównych cech skóry atopowej
  2. defekt ten pogłębia się w wyniku smarowania skóry - mechanizmy samonaprawcze ulegają uśpieniu, zwłaszcza w przypadku utrzymującego się stanu zapalnego skóry. Jak powtarzają dermatolodzy: “Gdy zaczniesz natłuszczać skórę, musisz to robić (częściej lub rzadziej) do końca życia”

Największą chłonność na kremy, balsamy i maści ma skóra po oczyszczeniu z martwego naskórka, potu i starych maści. Dlatego ważną rzeczą w pielęgnacji skóry są kąpiele i mycie skóry atopowej - skóra ulega zmiękczeniu.

Jak smarować skórę?

Kremy, balsamy i maści można wklepywać, rozcierać, wmasowywać, nakładać cienką lub grubszą warstwą - to zależy od nasilenia zmian. Wydaje się, że im bardziej nasilone zmiany, tym cieńszą warstwą kremu należy traktować skórę (aby zapewnić jej jak najlepsze warunki do oddychania) i raczej delikatnie rozcierając niż wmasowując - za to częściej powtarzać zabieg.

W okresie intensywnego natłuszczania skóry często tworzą się na niej dokuczliwie piekące i swędzące krostki - to tzw. foliculitis, czyli stan zapalny mieszków włosowych.

Przed smarowaniem emolienty można ochłodzić w lodówce, chłodna maść pomaga ulżyć swędzącej skórze.

Nie zaleca się stosowania oliwki, która tak skutecznie zatrzymuje wilgoć, że osłabia dodatkowo naturalne mechanizmy nawilżania skóry.

Zobacz też

Autor: Opublikowane w serwisie Atopowe.pl ; Licencja GNU Wolnej Dokumentacji, wersja 1.2, Listopad 2002