Alergia

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja )

Źródło tej strony | Kategorie: przyczyny atopowego zapalenia skóry

Alergia jest jednym z czynników wyzwalających atopowe zapalenie skóry. Najogólniej mówiąc, alergia jest nadwrażliwością organizmu na czynniki, nazywane alergenami. Na przykład pyłek kwiatu, który dostaje się do nosa osoby uczulonej, jest rozpoznawany przez jej układ immunologiczny jako intruz (tak jakby był wrogą bakterią, zarazkiem) i organizm osoby uczulonej zaczyna się natychmiast bronić, np. poprzez wywołanie kataru siennego.

Mówiąc o alergii, mówi się zazwyczaj o alergii na konkretną substancję, np. alergia na pyłki.

Używa się też ogólnych określeń, na przykład alergia pokarmowa, alergia wziewna lub alergia kontaktowa.

Teorie na temat powstania alergii

Często rozbieżne teorie na ten temat łączy wspólna prawidłowość (poparta wieloma badaniami): w krótkim ewolucyjnie czasie, w środowisku człowieka, pojawiło się bardzo wiele nowych substancji, które układ immunologiczny człowieka rozpoznaje jako obce i szkodliwe. Wiele z tych substancji człowiek stworzył sam na przestrzeni niespełna 100 lat – antybiotyki, szczepionki, leki, chemiczne środki czystości, kosmetyki, chemikalia, nowe materiały, zmodyfikowaną żywność, w której również często obecne są hormony i antybiotyki, w powietrzu pojawiło się wiele zanieczyszczeń, pyłów – do tego wszystkiego układ odpornościowy człowieka nie zdołał się przystosować w tak krótkim czasie. Dowodem na to jest chociażby to, na jak zupełnie różne rzeczy uczula się człowiek.

Warto dodać, że przypadki reakcji alergicznych notuje się od bardzo dawna. Jednym z najstarszych odczytanych zapisów mówi o silnej reakcji uczuleniowej egipskiego faraona na ukąszenie pszczoły. O ile wcześniej alergie należały do rzadkości (bądź nie były tak często rozpoznawane), tak od XX wieku alergia przyjęła rozmiar prawdziwej epidemii i stanowi poważny ekonomiczny i socjalny problem w większości państw rozwiniętych.

Zobacz też

  • Alergia kontaktowa
  • Alergia pokarmowa
  • Alergia - w polskiej Wikipedii

*

Autor: Opublikowane w serwisie Atopowe.pl ; Licencja GNU Wolnej Dokumentacji, wersja 1.2, Listopad 2002